Læs om driftshændelser og driftsforstyrrelser, som har indflydelse på adgang og anvendelse af Navision Stat.
Erhvervsstyrelsen har meldt ud, at Oxalis referenceimplementeringen er blevet opdateret for at håndtere Peppol G3 certifikater. Dette er dog allerede blevet implementeret i Nemhandel, hvilket gør det vigtigt at installere vores patch til Oxalis, som kan hentes her: Oxalis 11.6.001.001
Se også nyhed på Nemhandel her.
Som udgangspunkt ligger servicevinduet for Navision Stat hos Statens It altid hver 3. lørdag i hver måned i tidsrummet kl. 10.00 – 16.00.
Statens It kan også lægge servicevinduer på hverdage, som vil foregå i tidsrummet kl. 16.00 – 18.00. Servicevinduer som disse på hverdage vil blive meldt ud på forhånd.
Statens It gennemfører, som hovedregel, planlagte standardservicevinduer den tredje torsdag i hver måned i tidsrummet kl. 18:00 til 06:00.
Det betyder, at Statens It i dette tidsrum kan foretage nødvendigt systemarbejde på it-systemerne, herunder systemer eller services som relaterer sig til Navision Stat. Det gælder også, at de har lov til at lukke systemer ned i dette tidsrum.
Læs om og find workaround-vejledninger til kendte udfordringer og mindre gener i Navision Stat. Fejlene bliver løbende udbedret.
Hvad angår Navision Stat og Statens BI – LDV omfatter driftsstatus på denne side alene de løsninger, der driftes hos Statens It. Installationer af de to systemer, der driftes uden for denne aftale, er ikke omfattet af opdateringen.
For alle øvrige systemer gælder driftsstatus uafhængig af driftsleverandør.