Der indføres en ny standardkonto, som skal forbedre dataunderstøttelsen på it-området.
Den nye standardkonto skal være med til at skabe større transparens og dataunderstøttelse til it-omkostninger, så det bliver muligt at få indsigt i de budgetterede it-omkostninger samt det realiserede forbrug fordelt på it-drift, it-vedligehold og it-udvikling.
Standardkontoen er med til at indfri ambitionerne i det statslige arbejdsprogram om at øge transparensen i de samlede omkostninger til it i staten. Kontoen er således en del af en samlet datamodel, som vil kunne understøtte et mere oplyst beslutningsgrundlag, fx i forbindelse med igangsættelse af nye it-projekter og driften af igangværende systemer.
Finansministeriet offentliggjorde i oktober 2023 Budgetredegørelse for den udgiftspolitiske styring af it-området i staten. Budgetredegørelsen pegede overordnet på, at staten i de sidste 10-15 år er kommet langt i forhold til it-styringen, men at der fortsat er områder, hvor gennemsigtigheden med fordel kan styrkes. Du kan læse mere om budgetredegørelsen her.
På baggrund af budgetredegørelsen blev der derfor igangsat et analysearbejde, der skulle følge op på de udgiftspolitiske udfordringer inden for it-området. Analysearbejdet har affødt igangsættelse af nogle initiativer, som du kan læse mere om her.
Et af initiativerne er oprettelse af Standardkonto 23, som skal anvendes til it-omkostninger med virkning fra finansåret 2026. Den nye standardkonto har til formål at sikre en ensartet og bedre dataunderstøttelse. Til standardkontoen hører nye regnskabskonti og indkøbskategorier, som understøtter en styrket indsigt i statens it-omkostninger. Du kan læse mere om den nye standardkonto her.
Hvis du gerne vil høre mere, er du velkommen til at kontakte os på styring@oes.dk.